Baťa region

cs
Navigovat

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Umění, architektura a design 19. až 21. století si pro sebe zabraly prostor zdařile zrekonstruované tovární haly z baťovské éry. Najdete tu nejen stálou expozici moderního a současného umění, ale také grafický kabinet a krátkodobé výstavy.

Původně sídlila Krajská galerie výtvarného umění v Domě umění, který prošel rekonstrukcí a byl znovu obnoven jako Památník Tomáše Bati. Dnes pro sebe má důstojně zrekonstruované industriální prostory ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU, které dávají vyniknout jejím sbírkám i krátkodobým výstavám.

Galerie má ve svých sbírkách především díla českých a slovenských umělců od 19. až po 21. století, pravidelně ale připravuje také trienále, výstavy současných autorů, věnuje se designu, architektuře i dětem.

Do Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně se nechodí jen na vernisáže a výstavy, ale také za doprovodným programem, který zahrnuje komentované prohlídky, diskuze, divadelní performance, tvořivé dílny nebo Galeřiště pro děti.

Galerie online z vašeho obýváku

Krajskou galerii výtvarného umění můžete navštívit také pěkně z pohodlí vašeho gauče. Nahlédněte třeba do skvělé expozice Prostor Zlín nebo si pusťte videa Okem kurátora. Za pěkného počasí se projděte mezi uměleckými díly ve veřejném prostoru města Zlín s mapou, kterou galerie připravila.

Zajímavosti

14|15 BAŤŮV INSTITUT společně s Krajskou galerií výtvarného umění pořádají od dubna do září komentované prohlídky autobusem „Poznávejme baťovskou architekturu města Zlína“. Prohlídky s odborníky z galerie trvají dvě hodiny a představí budovy číslo 13, 14 a 15 továrního areálu, vilu ředitele Dominika Čipery na Burešově, obytné čtvrti Zálešná a Podvesná, Věžové a „Morýsovy“ domy, čtvrť Obeciny, Malou scénu (Obchodní a společenský dům Díly), vilu Jana Antonína Bati i Kolektivní dům. V závěru cesty projedete kolem Památníku Tomáše Bati, významné památky moderní československé architektury a náměstí Práce, kde dodnes stojí firemní stavby Obchodní dům, Interhotel Zlín a Velké kino. Tato prohlídka vám ukáže „Zlín v kostce“ a atraktivní formou vám představí to nejdůležitější ze zlínské meziválečné architektury. Termíny a rezervaci si pohlídejte na webu 14|15 BAŤŮV INSTITUT

Kam dál

Důležité

Od 14. 11. 2023 je stálá expozice PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ uzavřena z důvodu rekonstrukce. Nadále můžete navštívit krátkodobé výstavy v 1. podlaží budovy 14. Nová stálá expozice se pro vás otevře v létě 2024.