Baťa region

cs
Navigovat

14|15 BAŤŮV INSTITUT

Více než 70 let staré tovární budovy se proměnily v elegantní prostor, kde je dost místa pro galerii, muzeum, knihovnu i platformu pro kulturu. Svůj vlastní příběh o Zlíně můžete začít právě tady. Pro objevování Zlína je to ideální výchozí bod, který je navíc jen pár kroků od nádraží.

Budovy 14 a 15 Baťova továrního areálu ve Zlíně za sebou mají dlouhou historii. Vyrostly v letech 1946–⁠49 na místě původních staveb vybombardovaných během války a navrhl je architekt Jiří Voženílek. Původně sloužily obuvnické výrobě, na rozdíl od předválečných projektů měly na každém z krajních polí přístavek, který pojmul vzduchotechniku, šatny i strojovnu. Obě budovy byly vybaveny řadou inovací, jako byly oddělené šatny umístěné v mezietážích, ocelové dlaždice na podlaze, dvojitá okna nebo zateplení střechy. Od 90. let budovy nesloužily obuvnické výrobě, našli byste tu obchody s oblečením a asijským zbožím, příležitostné galerie nebo sklady. A dnes? Po zdařilé rekonstrukci tu sídlí knihovna, muzeum a galerie, na platformě mezi budovami se pořádají koncerty, trhy a kulturní akce.

Zajímavosti

Budovy 14 a 15 byly v době vzniku propojeny přepravníky se stanicemi lanovek na střechách. Propojení fungovalo také s nedalekým centrálním skladem obuvi v budově 34. Až budete stát na platformě 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, zakloňte hlavu a přepravníky si prohlédněte.

Kam dál

  • Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU najdete Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně se skvělou expozicí Princip Baťa, která vám vysvětlí, o co v tom baťovském Zlíně vlastně jde.
  • V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně se nachází sbírky, které se věnují českému a slovenskému modernímu umění, designu a architektuře. 
  • Krajská knihovna Františka Bartoše sídlí v příjemně tvůrčím prostředí. Tato instituce disponuje obrovskými fondy baťovských dobových tiskovin, které stojí za to vidět! Jsou častým cílem virtuálních turistů z celého světa.
  • Všechny potřebné informace, mapy, průvodce, brožury i rady vám poskytnou v Krajském turistickém informační centru v přízemí 14. budovy. 
  • 14|15 BAŤŮV INSTITUT společně s Krajskou galerií výtvarného umění pořádá od dubna do září komentované prohlídky autobusem „Poznávejme baťovskou architekturu města Zlína“. Prohlídka s kurátorem trvající dvě hodiny vám ukáže „Zlín v kostce“ a nádhernou formou vám představí to nejdůležitější ze zlínské architektury. Termíny a rezervaci si pohlídejte na webu institutu

Navigovat

Otevírací doba

Otevírací doba informačního centra
PO 8.00–16.00
ÚT–PÁ 8.00–18.00
SO–NE 10.00–18.00

Otevírací doba galerie a muzea
PO zavřeno
ÚT–NE 10.00–18.00

Otevírací doba knihovny
PO, ÚT, ČT, PÁ 9.00–19.00
ST 12.00–19.00
SO 9.00–12.00
NE zavřeno