Baťa region

cs
Navigovat

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně je místo, kde můžete začít s objevováním baťovského příběhu. Součástí expozice Princip Baťa je největší sbírka obuvi ve střední Evropě. Svůj prostor tu dostali Karel Zeman nebo Hermína Týrlová ze zlínských filmových ateliérů. Najdete tu i cestovatelskou expozici Hanzelky a Zikmunda, které vévodí stříbrná Tatra 87.

Vstupte do baťovského světa

Fascinující expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost vám otevře dveře do baťovského Zlína, kde ani ty nejbláznivější sny nebyly nemožné. Videomapping v úvodu expozice vám představí firmu Baťa od prvních papučí z roku 1894 přes válečná léta až po znárodnění. Uvidíte, jak vypadaly ševcovské dílničky v době, kdy Tomáš Baťa začínal, a hned vedle obuvnické stroje, které bývaly kdysi dunícím srdcem fabriky i Zlína. Fotografie a dokumenty představí desítky aspektů baťovského fenoménu, od prodejen obuvi, přes školství až třeba po výrobu letadel. Co rozhodně stojí za vidění je obrovská sbírka obuvi, v níž uvidíte boty celého světa včetně křehoučkých střevíčků z Číny nebo obuvi z peří a vlasů dovezené z Austrálie.

Vyfoťte se s Tatrou 87 H+Z

Velkou část expozice tvoří také předměty dovezené ze strhujících cest Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, kteří po návratu z první cesty našli ve Zlíně svůj domov. Právě tady stojí krásná Tatra 87 připomínající fakt, že právě H+Z jako první na světě projeli autem Afriku od severu k jihu včetně nebezpečné Núbijské pouště. Určitě se zastavte na skok u profilů dalších cestovatelů, třeba Eduarda Ingriše, autora nesmrtelné písně Teskně hučí Niagara.

Ze Zlína do filmového světa

Neodmyslitelnou součástí baťovského Zlína byly také filmové ateliéry, které původně vznikly pro potřeby reklamního oddělení firmy Baťa. Malý zlínský Hollywood na kopci zvaném Kudlov se stal místem, kde natáčel Elmar Klos, Alexander Hackenschmied, Hermína Týrlová či Karel Zeman. Díky tomu taky ve Zlíně vznikla nejstarší filmová přehlídka svého druhu na světě –⁠ Zlín Film Festival. A právě filmovou historii Zlína najdete v expozici Princip Baťa jako na dlani: pro nejmenší návštěvníky tu jsou postavičky z filmů Cesta do pravěku, Ferda Mravenec, Vynález zkázy či Krysáci, pro velké zase profily jejich tvůrců.

Tip

Projděte se virtuální prohlídkou expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost. 

Kam dál

  • Muzeum jihovýchodní Moravy pořádá komentované prohlídky Baťova mrakodrapu včetně svezení v původní pojízdné kanceláři Jana A. Bati. Je potřeba se na ně objednat předem.
  • Nenechte si ujít širokou nabídku krátkodobých výstav, doprovodných akcí a vzdělávacích programů nejen pro školy.
  • Zlínské muzeum také spravuje komplex na Ploštině s jeho zbrusu novými expozicemi Tragédie na Ploštině a Nová Ploština, které citlivě zpracovávají příběh zdejší pasekářské osady vypálené nacisty. Historii lázeňství i regionu představuje v Luhačovicích Muzeum luhačovického Zálesí, zatímco hrad Malenovice vás provede sedmi stoletími při prohlídkách i v řadě expozic, výstav a programů.
  • Chcete poznat autentické místo, kde žil a tvořil světoznámý cestovatel? Vydejte se na prohlídku Zikmundovy vily a objevíte tu celý svět.