Gahurův prospekt
Z trávníku zarostlého keři, který se ještě nedávno nacházel ve spodní části Náměstí TGM, je dnes takové malé zlínské rodinné stříbro. Gahurův prospekt, který revitalizovali zlínští ellement architects v roce 2013, je opět místo pro odpočinek a zastavení cestou z města nebo do něj. Slouží tak stejnému účelu, jaký pro toto místo zamýšlel baťovský architekt František Lýdie Gahura.
Gahurův prospekt, nebo spíš současné Náměstí TGM, byl navržen jako zelená kompoziční osa městského centra, kterou lemovaly internáty a školy. Jeho účel byl prostý – měl sloužit k odpočinku a setkávání pracovníků z továrny, která vyrostla jen pár desítek metrů odtud. Gahura, který se skvěle orientoval v problematice plánovaných měst a funkcionalistické architektury, jej navrhl jako zelený pás, který měl ve své horní části volně přecházet v les a v části spodní, blíže k městu, zase navazovat na městské parky Zlína.
Když v roce 1932 zemřel při letecké havárii Tomáš Baťa, navrhl Gahura v horní části prospektu také vzdušný a odlehčený Památník, který symbolicky korunoval celé prostranství. Přes dílčí úpravy v průběhu 70. let zůstalo zelené srdce moderního Zlína zachováno prakticky ve své původní formě, zatímco Památník utrpěl nevhodnými přístavbami z roku 1954.
Dnes patří Gahurův prospekt s Památníkem k nejelegantnějším částem města Zlína. Památník se dočkal vzkříšení a očištění od nevhodných vnitřních i vnějších dostaveb, Gahurův prospekt hravě, lehce a jednoduše upravila Jitka Ressová, Jan Pavézka a Hana Maršíková. Bílé betonové pěšiny s podezdívkami k sezení zahloubili mezi travnaté plochy, které svými oblinami lákají k usednutí nebo k malému poleženíčku. Při pohledu z města byste ani neřekli, že prostor nějaké pěšinky dělí. Ty jsou přitom důležitou spojnicí mezi nově opraveným Obchodním domem a budovami Evy Jiřičné, ve kterých sídlí Univerzita Tomáše Bati a Kongresové centrum, a které stojí na místě bývalých Masarykových škol.
I dnes je tak „Gahuráč“ místem, kde se přes den sluní desítky studentů, kde se lidé zastavují s dětmi nebo posedávají na zpevněných zídkách cestiček, aby si odpočinuli cestou z nákupu. František Lýdie Gahura by byl na jeho dnešní podobu pyšný.
Kam dál
- Spolek aArchitektura sídlí v kanceláři studia ellement architects, kde najdete také zajímavý Infopoint baťovského bydlení, ve kterém se dozvíte všechno o tom, jak se bydlelo v baťovských domcích.
- Procházku po Gahurově prospektu nezapomeňte završit návštěvou Památníku Tomáše Bati ve Zlíně.