Památník Tomáše Bati ve Zlíně
Výjimečné místo. Krystalická architektura Františka Lýdie Gahury pomyslně korunuje Zlín. Památník Tomáše Bati patří mezi špičky světové architektury, přestože by se na první pohled mohlo zdát, že je uvnitř prakticky prázdno. Čistota a otevřenost tohoto proskleného prostoru ve vás vzbudí emoce, které překvapí.
Podle návrhu Františka Lýdie Gahury vznikla moderní prosklená stavba na vrcholku zeleného náměstí T. G. M. přesně rok po smrti Tomáše Bati, tedy v roce 1933. Tato smutná událost zaskočila obyvatele velkolepě se rozvíjejícího předválečného Zlína. Gahura do památníku otiskl velmi osobitě Baťovy vlastnosti – vzlet, optimismus, velkorysost, pravdivost či prostotu.
Památník Tomáše Bati je otevřený prostor. Zvenku vypadá jako zářivý krystal, který svou hmotou nápadně připomíná typický rastr továrních budov dole ve městě. Uvnitř je jeho dominantou funkcionalistické schodiště ve tvaru písmene Z a maketa letounu Junkers, ve kterém zahynul Tomáš Baťa. Najdete tu sice zajímavé detaily, jakými jsou repliky původních loučových svítidel, podlaha z probarveného litého betonu i vitrína s kapesními hodinkami Tomáše Bati, tím hlavním je tu ale otevřený volný prostor, který vám dá možnost se tiše zastavit, rozhlédnout a vnímat čistou nádheru moderní architektury.
A jak to bylo s návratem Památníku Tomáše Bati na architektonickou mapu Zlína? Památník byl otevřen 12. července 1933 tedy přesně v den prvního výročí úmrtí Tomáše Bati. Během prvních tří let od otevření ho navštívilo kolem dvou set tisíc osob. Po válce, v roce 1954–55 došlo k úpravám a přístavbám, které změnily název i původní účel stavby. Z památníku se stal Dům umění. Až do roku 2013 sloužil jako koncertní a výstavní sál. Prostory pro galerii i filharmonii bezpochyby byly zapotřebí. Naštěstí se po revoluci povedlo najít nová místa, kam se mohly kulturní instituce přesunout. Památník prošel dvouletou rekonstrukcí, během které mu byl navrácen původní vzhled i účel. Od roku 2019 tak můžete ve Zlíně znovu navštívit místo, které vám vezme dech.
Kdy do památníku?
Na prohlídku, která začíná v každou celou hodinu, vás doprovodí průvodce. Infopoint Památníku Tomáše Bati s prodejnou vstupenek a přednáškovou zónou, se nachází ve vzdálenějším vstupu do budovy gymnázia, které stojí po levé straně od památníku.
Ve vybrané dny je umožněn bezplatný vstup. Pro školy, tábory či jiné větší skupiny dětí je možné si domluvit edukační program.
Důležité
- Památník je bezbariérový pouze v přízemí. Pokud jste návštěvníkem pohybujícím se na vozíku nebo s jiným omezením hybnosti, kontaktujte Infopoint předem a rádi přizpůsobí prohlídku vašim individuálním potřebám.
- Návštěva památníku je vhodná pro rodiny s dětmi od 1. stupně základních škol. V případě, že bude komentovaná prohlídka pro vaše mladší ratolesti příliš dlouhá, můžete výklad trvající 45 minut opustit o něco dříve.
Zajímavosti
Skvostná architektura památníku může sloužit k připomínce významných událostí Česka. Například na státní svátek 17. listopadu v roce 2023 jste mohli budovou spatřit zahalenou do barev trikolory.
V prostoru Gahurova prospektu před památníkem se pravidelně odehrává streetartový světelný happening k připomenutí odkazu Jana Palacha. Akci organizuje kulturní a kreativní centrum Živý Zlín a autorem prvotní myšlenky je výtvarník Petr Dosoudil.
Kam dál
- Určitě se nezapomeňte zastavit v Infopointu baťovského bydlení, který najdete poblíž v nenápadném domečku zapomenutém mezi internáty.
Otevírací doba
duben–září ÚT–NE 9.30–17.30
říjen–březen PÁ–NE 9.30–16.30