Baťa region

cs
Navigovat

Infopoint baťovského bydlení

Být ve Zlíně a nepodívat do jednoho z těch maličkých cihlových domečků? Nesmysl. Unikátní baťovské bydlení má neuvěřitelný genius loci. Pokud se nehodláte pozvat k někomu domů, můžete interiér jednoho z domků prozkoumat v Infopointu baťovského bydlení.

Cihlová zástavba na svazích kolem továrny je projektem, jaký u nás nemá obdoby. Promyšlený systém bydlení, který vznikal s rozrůstajícím se Baťovým impériem vás ohromí svou propracovaností. Každý jeden domeček měl svůj stavební plán, soupis vybavení a nájemníka, který dodržoval přesně stanovený denní režim. Ráno do továrny, v poledne na oběd a odpočinek domů, pak zase zpět do továrny, navečer do kina nebo do knihovny a večer zalehnout a spát. Žádné zbytečné plýtvání silami, kterých bylo potřeba v továrně.

Celý systém bydlení mapuje expozice v Infopointu baťovského bydlení. Malý cihlový domek schovaný mezi školami a internáty v ulici Nad Ovčírnou, je tak trochu baťovským domkem, trochu muzeem a nejvíc ateliérem.

Mizející prvky baťovského bydlení tu mapuje architektonické studio ellement, které v domku sídlí. Členové ellement architects jsou angažováni v občanském spolku aArchitektura, který pořádá autorské přednášky a prohlídky a stojí za projektem Zlínského architektonického manuálu (ZAM).

Vcházíte do malé předsíně, kde běží film o životě v zástavbě na svazích kolem továrny. Na terénním modelu Zlína si můžete doslova osahat převýšení, se kterým museli tehdejší urbanisté počítat. Na zdech jsou rozmístěny panely uvádějící do tématu –⁠⁠⁠⁠⁠ kolik obyvatel do Zlína přišlo, kolik je tu domků a budov, kolik lidí tu pracovalo a žilo.

Uzoučkou chodbou můžete jít dál. Nad hlavou máte schodiště, které vede do ateliéru v patře. Vlevo je drobná kuchyňka, napravo pokoj, který dříve sloužil jako obývák.

Právě teď je tu výstava s názvem Baťovský domek: Mizející prvky zlínské architektury. Na malém prostoru tu jsou věci, nad kterými vám zůstane rozum stát. Kromě architektonického řešení a adaptací jednotlivých domků tu najdete původní prvky, kterými byly vybaveny, fotky z interiérů předešlých a nových, stavební plány k jednotlivým typům domků, jejich modely. Pochopíte systém, jakým se zástavba postupně zahušťovala, když přibývalo zaměstnanců továrny.

Najdete tu kartotéky ke každému z typických domů a zaměstnanecké karty, které popisují rodinný stav, majetek a život lidí, kteří kdysi v domcích bydleli. Prohlédnete si záznamové karty, které se vedly při kontrolách v domácnostech. Naleznete tu dokumentaci k vilkám, které mezi domky vyrůstaly. Evidence a statistika všeho.

Zatímco dnes si nedokážeme představit, že bychom pracovali na jakémkoliv větším projektu bez počítače, Baťa postavil celé město díky papíru a psacímu stroji.

Až si to všechno projdete, nahlédněte do některé z publikací, které studio ellement k tematice baťovských domků vydalo. Vezměte ji do ruky a běžte se projít po nejbližší zástavbě ve čtvrti Letná. Hlavně na jaře je to kouzelné místo, kde se život odehrává za nízkými zelenými živými ploty. Voní tu jabloně a les, na některé zahrádce se griluje a z otevřených oken cinkají příbory. Slunko se sklání za kopec a na cihlových fasádách vykresluje milion odstínů oranžové. A vy už teď víte, co se za všemi těmi odstíny skrývá.

Doporučujeme

Objevte baťovské bydlení s tematickou stezkou Zlínského architektonického manuálu. Využijte aplikaci do mobilu nebo se zastavte v některém z infocenter a vyzvedněte si mapky s trasami.