Zlínský architektonický manuál
Než vyrazíte do Zlína, stáhněte si do mobilu aplikaci Zlínský architektonický manuál. Věřte, že je to dobrá rada, protože právě tady najdete i ten nejmenší detail o každé zajímavé budově ve Zlíně nebo o lidech, kteří Zlín stavěli. Není to ale jen encyklopedie, je to tak studnice tipů na výlety a tematické procházky za architekturou. Stačí si vybrat stezku a vyrazit.
Inspirací pro Zlínský architektonický manuál (ZAM) byl podobný manuál z Brna, který mapuje slavnou historii brněnských budov. V době, kdy ve spolku aArchitektura začaly klíčit první myšlenky na tvorbu zlínského manuálu, existovaly v Česku jen tři podobné. Brněnský BAM, plzeňský PAM a litomyšlský LAM. A není se co divit. Práce na takovém manuálu je jak na kostele.
Díky Lucii Šmardové a spolku aArchitektura teď ale máme podobný manuál i ve Zlíně. Najdete ho pod zkratkou ZAM, a kromě podrobných popisů a detailů k jednotlivým stavbám, obsahuje také profily zlínských architektů a osobností, které se přičinily o rozvoj plánovaného města i továrny.
Skvělou součástí ZAM jsou ale také tematické stezky, které postupně přibývají. Vybrat si můžete třeba trasu Baťovské bydlení, Tovární areál, Nebaťovský Zlín, Vily zlínských osobností nebo Kudlov, moravský Hollywood. Vezme vás ale klidně na výlet do Devadesátek nebo na Slovensko do Partizánského (svého času Baťovan).
Jak už jsme si řekli, můžete si zdarma stáhnout aplikaci do mobilu pro iOS i Android nebo se zastavit v některém z infocenter a vyzvednout si mapky s trasami. Pak už stačí jen obout toulavé botky a vyrazit.