Baťa region

cs
Navigovat

Obchodní dům Zlín

Elegantní Obchodní dům Zlín z pera Františka Lýdie Gahury je po rekonstrukci místem plným života. Najdete tu obchody, restaurace, bary, galerii i terasu s výhledem na Baťův mrakodrap. Nebylo tomu tak ale vždy.

Když ve 30. letech baťovy závody otevřely svůj Obchodní dům, byla to velká sláva. Na tu dobu nevídaný kolos s vůbec prvním eskalátorem v Čechách byl místem, kde jste sehnali opravdu všechno. Od špendlíku po auto. Architektonické řešení měl na triku baťovský architekt František Lýdie Gahura. Šestipatrová budova dominující komerční části města, která bezprostředně navazovala na továrnu, měla své opodstatnění. Peníze vydělané v baťových závodech se tu zase přes baťovské obchody vracely zpět do podniku, zůstávaly ve firmě, a také ve městě.

V 70. letech se z Obchodního domu stal Prior a „sedmdesátky“ si s sebou nesl až do 21. století. Plechové opláštění zakrylo původní fasádu, uvnitř se prostor rozčlenil na kóje, kde byste našli často obskurní obchůdky a provozovny. Do přízemí se chodilo na řízek s hnědou omáčkou a na panáka vodky, u toalet jste si mohli nechat vyložit karty.

V červenci 2017 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce Obchodního domu Prior, která vrátila této typické funkcionalistické architektuře v srdci Zlína její jedinečný původní vzhled a vdechla jí nový život.

Obchodní dům se od poloviny roku 2018 proměnil v moderní a přitažlivé místo jako stvořené pro setkávání u kvalitního jídla a pití v komfortním prostředí restaurací, bister, kaváren či cukráren. Chodí se sem na skvělé jídlo do Bistrotéky, za asijskou kuchyní do Tom Restaurant a třeba na pivo do Budvarky. Dokonce tady funguje Škola vaření, která nabízí rozmanité kulinářské kurzy vedené michelinskými šéfkuchaři. Naučíte se péct třeba božské tartaletky nebo vyrábět pralinky.

Za nákupy můžete vyrazit do dvoupodlažní obchodní pasáže s pečlivě vybraným sortimentem. Exotické masáže i služby fyzioterapeutů vám poskytne odborné centrum Fyzio Garden. Ve vyšších poschodích se nachází kancelářské prostory. Galerie Desítka situovaná v nejvyšší etáži skýtá možnosti soukromých oslav, brunchů a kavárny, která bývá otevřena v době konání výstav. A ten výhled z terasy na Zlín si prostě nesmíte nechat ujít.

Zajímavosti

Na Obchodním domě skvěle fungují okna. Dávají mu dojem výšky a impozantnosti. Zatímco ve spodních patrech lákají nakupující velké výlohy, dnes skvěle využité také pro výhled z kaváren a barů, ve vyšších patrech, kde dřív bývaly sklady, se okna nenápadně zužují a na člověka tak celá stavba působí o něco vyšší, než je.

Kam dál

Navigovat

Otevírací doba

PO–PÁ 7.00–21.00

SO 7.00–20.00

NE 8.00–20.00