Tržnice na náměstí Práce
První baťovský obchodní dům, který měl vesnické obyvatele přicházející za prací do Zlína naučit městskému životu. Velká jídelna, obchody, služby i kinosál, donáška až do domu i lahůdky jinde k nesehnání už tehdy předčily svou dobu. Dodnes je tu baťovský duch na první pohled poznat.
Pro budovu tržnice z roku 1927 byla navržena stejná železobetonová konstrukce s cihlovou výplní, jaká se využívala v nedalekém továrním areálu. Důvodem byla úspora financí, která však pomohla vytvořit jasně čitelný a na první pohled snadno identifikovatelný charakter zlínských budov.
Tržnice byla místem moderního obchodu a služeb. Do Zlína přicházely stovky pracovníků z vesnic na Valašsku, z Hané, Slovácka, ale i Slovenska nebo Čech. Pro ně bylo moderní město úkazem, ve kterém se museli adaptovat. Dny členěné na dobu pracovní a dobu odpočinku, měly být vyplněny také společenským životem, který se začínal odehrávat při odchodu z továrny. Na náměstí Práce vyrostlo veřejné prostranství pro odpočinek i setkání, v Tržnici pak obchody a služby, první kinosál, sál pro divadlo i společná jídelna.
Spolu s Obchodním domem tvořili jednak zázemí pro zlínské domácnosti, jednak také pomáhali vrátit dělnické mzdy, na tu dobu velmi vysoké, zpátky do zlínského krevního řečiště.
Zajímavosti
Tržnice dodnes slouží původním účelům. Najdete tu obchody, kavárny, restaurace i bary. Na stropních překladech si můžete přečíst baťovská hesla z dob, kdy se tržnice otevírala.