Baťa region

cs

Krajská galerie výtvarného umění představuje novou stálou expozici + –⁠ zlín

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně 31. října 2024 otevřela zcela novou stálou expozici + –⁠ zlín, která prezentuje umění, architekturu a design. Otevírá obzory nejen místním obyvatelům, ale také turistům toužícím objevit zlínskou identitu a její proměny.

Výstava prostřednictvím více než tří set exponátů nabízí komplexní pohled na umění, architekturu a design, přičemž umožňuje ponořit se také do bohaté kulturní historie Zlína. Expozice reflektuje zásadní téma protikladů, které utvářely a stále ovlivňují charakter města – od moderního průmyslového rozvoje až po hodnoty spojené s přírodou a tradicemi.

Dvě části, dva pohledy

Expozice je rozdělena do dvou tematických částí, z nichž každá nabízí unikátní úhel pohledu na zlínskou identitu. První „pravá“ část je věnována příběhu průmyslového rozvoje a modernizace, který formoval město především díky odkazu firmy Baťa. Tato část zahrnuje modely ikonických staveb, které demonstrují přerod Zlína z malého městečka ve vyspělé centrum průmyslu a moderní architektury. Prohlédnete si třeba model Baťova mrakodrapu, jedné z prvních výškových staveb v Evropě nebo poznáte vrcholné dílo F. L Gahury Památník Tomáše Bati. Sály jsou plné významných realizací klíčových postav zlínského designu jakými jsou Vincenc Makovský, Zdeněk Kovář či František Crhák. Reprezentují modernistický přístup k umění a designu, který proslavil Zlín daleko za hranicemi. 

Pohled do expozice designu, foto: Dalibor Novotný

Druhá „levá“ část se soustředí na volné umění a rozvíjí dvě hlavní témata. První z nich se zabývá krajinou. Příroda je zde zobrazena nejen ve své syrové síle, ale také jako zrcadlo lidských zkušeností, odraz osobních vzpomínek a vnitřních prožitků, jak je vnímali umělci od konce 19. a napříč 20. stoletím. Druhá linie se zaměřuje na zobrazení lidského subjektu od prvních modernistických pokusů až po současné pojetí. Tento přístup zkoumá nejen lidskou figuru, ale také hlubší vnímání reality, přičemž osciluje mezi realistickým zobrazením a absolutní imaginací. Prohlédnete si díla známých českých umělců, například Bohumila Kubišty, Toyen, Josefa Čapka a Jindřicha Štyrského

Pohled do expozice volného umění, foto: Dalibor Novotný

Co se skrývá za názvem expozice?

Název expozice „+ −⁠ zlín“ je metaforickým vyjádřením pojmů, které vystihují dynamiku i relativitu protikladů: racionalita versus emoce, typizace a jedinečnost, organizace oproti spontánnosti, masovost proti individualitě, změna v kontrastu s trvalostí, rychlost versus hloubka.

Umělecká díla před vámi doslova ožijí

Jedním z lákadel nové expozice je imersivní mobilní aplikace s rozšířenou realitou, vytvořená agenturou Little Greta. Appka umožňuje návštěvníkům zažít výstavu zcela novým způsobem – díky technologii rozšířené reality mohou diváci objevovat další vrstvy jednotlivých děl, poslouchat komentáře k vystaveným exponátům nebo cestovat časem a prohlédnout si Zlín v různých obdobích jeho rozvoje. Tato aplikace přidává nové rozměry k vystaveným dílům a umožňuje návštěvníkům objevovat umění poutavým způsobem.

Expozice se nachází v 2. podlaží 14. budovy BAŤOVA INSTITUTU, což umocňuje industriální atmosféru výstavy. Autorem prostorového řešení expozice je Zbyněk Baladrán, vizuální umělec, architekt výstav a kurátor, který svým pojetím propojuje racionalitu prostoru s obsahem díla a umožňuje návštěvníkům skutečně porozumět myšlenkám za každým vystaveným exponátem. Za grafickým designem nové expozici stojí designér a art director Lukáš Kijonka.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně je otevřena denně (kromě pondělí) od 10 do 18 hodin a nabízí inspiraci jak pro milovníky umění, tak pro návštěvníky, kteří chtějí díky expozici + −⁠ zlín objevit hlubší roviny identity města.

Více fotografií z expozice si prohlédněte na stránce Krajské galerie.

Sledujte nás