Za zlínskou architekturou v září
Září je díky celorepublikovému festivalu Den architektury zasvěceno poznávání unikátních budov. Tato akce není jen o architektuře a urbanismu, ale i širších souvislostech, které stojí na pozadí vzniku každého domu, parku, čtvrtě či města.
Zmínit je třeba také výročí 110 let od narození jednoho z nejvýznamnějších zlínských architektů – Zdeňka Plesníka, který svůj profesní život spojil s inženýrskou organizací Centroprojekt, kde ovlivnil také řadu architektů mladší generace. Připomínce jeho tvorby je věnováno hned několik událostí. Co byste si neměli nechat ujít?
2. září–30. listopadu
Výstava Architektonické dědictví architekta Zdeňka Plesníka
V Zikmundově vile si můžete od začátku září prohlédnout výstavu, která vás provede klíčovými projekty Zdeňka Plesníka ve Zlínském kraji, včetně jeho ikonických vil, a představí také jeho interiérovou tvorbu a díla studentů Univerzity třetího věku.
8. září od 14.00
Potkej Zlín! 110 let od narození Zdeňka Plesníka
Zlínský architektonický manuál (ZAM) pořádá architektonickou procházku po realizacích Zdeňka Plesníka. Procházka s historičkou umění Lucií Šmardovou začíná u činžovního domu manželů Čistínových, představen bude například dům Fotografie, (bývalý) dům služeb města Gottwaldova nebo provozní budova pro n.p. Kancelářské stroje. Procházka bude zakončena u slavných vil cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky.
Sraz v neděli 8. září, od 14.00 v parku Komenského, ulice Školní 3297/1.
Program v rámci Dne architektury
28. září 10.00–16.00
Za mimořádnou architekturou do Památníku T. Bati
V tento den nabídne památník, jako perla funkcionalismu, vstupné na komentované prohlídky zdarma. Památník vznikl v roce 1933 jako pocta zakladateli obuvnického koncernu. Tato zářící vitrína z betonu, skla a oceli, navržená architektem Františkem Lýdie Gahurou, vyjadřuje Baťovy vlastnosti: velkorysost, jasnost, vzlet, prostotu a optimismus. Během prohlídky se dozvíte to nejzajímavější o stavbě i osobnostech, které jsou s ní spojeny.
Tip
Doporučujeme včasnou rezervaci vstupenek na www.pamatnikbata.eu. Komentované prohlídky začínají vždy v celou hodinu (první v 10.00 a poslední v 16:00). Před prohlídkou je nutné vyzvednout si volnou vstupenku v Infopointu Památníku T. B. (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín).
28. září od 17.00
Strom a jeho kořeny: František L. Gahura a jeho Společenský dům v Lutíně
O nových objevech v rámci architektonického díla Františka Lýdie Gahury se studentkou dějin umění Romanou Junkerovou. Gahura je známý především navrhováním továren firmy Baťa a stavebním rozvojem Zlína. Jeho významným dílem je také Společenský dům v Lutíně, rovněž regulační plán obce a mnoho staveb pro továrny Sigma a Chema, založené rodinou Sigmundů. Zejména třetí generace Sigmundů se inspirovala Baťovou politikou podnikání a sociální péčí o pracovníky. Nově objevené skutečnosti o Gahurových stavbách v Lutíně vyvolávají otázky, zda přejímal zlínský styl pro Sigmundovy a jestli mohl uplatnit svůj tvůrčí přístup. Našel František L. Gahura po smrti Tomáše Bati v továrníkovi Janu Sigmundovi mladším ideálního objednatele?
Důležité
Přednáška se se koná v Infopointu Památníku T. Bati, nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín.
Kapacita je omezená na 50 osob, vstupné je zdarma a rezervace na www.pamatnikbata.eu
So 28. září 9.00–16.00
Zlín z výšky (Vzhůru na terasy!) s Živým Zlínem
Vydejte se na terasy a střechy výškových kulturních památek Zlína. S průvodkyní, kunsthistoričkou Martinou Kroutilovou, si prohlédnete město z výšky a seznámíte se s jeho urbanistickým vývojem. Účastníci se podívají na střechu Morýsova domu 2, Drofy, Kolektivního a Věžového domu a Jednadvacítky. Prohlídky budou rozděleny na 2 části. Od 9.00 hodin 1. část bytový dům Drofa na Zálešné I, Morýsův a Věžový dům na třídě T. Bati, od 14. 00 hodin 2. část Kolektivní dům na ulici Osvoboditelů a Jednadvacítka na třídě T. Bati v bývalém továrním areálu.
Vstup je zdarma, ale vzhledem k omezené kapacitě je nutná rezervace místa předem na https://www.kulturazlin.cz
So 28. září od 20.00
Zlínem po setmění
Večerní procházka se zaměřením na noční život v budovách bývalých podniků a klubů, které byly postaveny od třicátých do devadesátých let minulého století, s historičkou umění Lucií Šmardovou. Některé jsou stále v provozu, jiné byly kompletně přestavěny. Funkcionalistické, secesní, historické i postmoderní prvky v jednom tahu. Procházku organizuje Kancelář architekta města Zlína.
Sraz v sobotu 28. září, od 20.00 u Zlínského zámku, Soudní 1, Zlín.
Ne 28. září od 15.00
Komentovaná prohlídka výstavy Architektonické dědictví architekta Zdeňka Plesníka v Zikmundově vile
Nechte se inspirovat prací architekta, jehož tvorba formovala moderní architekturu regionu. Objevíte klíčové projekty jako přestavbu vily Miroslava Zikmunda a realizaci Hanzelkovy vily. V rámci prohlídky bude možné nahlédnout do knihovny známého cestovatele Miroslava Zikmunda. Tato knihovna je nejen cenným svědectvím o jeho životě a práci, ale také ukázkou úspěšné spolupráce mezi architektem Zdeňkem Plesníkem a designérem Miroslavem Navrátilem.
Zikmundova vila se nachází ve Zlíně na ulici Žlebová 2894.