Baťa region

cs
Navigovat

Vila Tomáše Bati

Šéfova vila byla svědkem řady přelomových událostí celé Baťovy rodiny. Její vzhled navrhl vizovický architekt František Novák, adaptoval ji Jan Kotěra a Baťovi se sem stěhovali v roce 1912. Vila byla reprezentativním sídlem, místem setkání a důležitých jednání, ale také místem odpočinku a ústraním pro rodinný život. Dnes tu sídlí Nadace Tomáše Bati. Pořádají zde Akademii Baťa, tematické přednášky, semináře a kurzy pro širokou veřejnost, ale také kulturní akce, jako například Večerní čaje.

Nevtíravou majestátnost, jakou vila působí navenek, najdete i v interiéru. Prosvětlené vstupní chodby zakončené drobnými pavilonky vedou kroky návštěvníka do dvoupodlažní haly vykládané dřevěnými kazetami. Uvnitř i navenek máte dojem, jako by se tu lámal tradicionalismus s moderním pojetím architektury a života, jako by tu architekt balancoval na hraně mezi sídlem vrchnosti a vilou továrníka 20. století.

V době největšího rozmachu baťových závodů to bylo velmi živé místo. Tomáš Baťa se tu scházel se svými spolupracovníky, vedoucími, architekty a dalšími osobnostmi zlínského života. Na prvního máje tu pořádal setkání pro zaměstnance továrny. Hektický továrníkův život dokládá také fakt, že jedině ložnice Tomáše a Marie Baťových nemá okna, která by vedla k továrně. To proto, aby ve Zlíně existovalo alespoň jedno místo, kde by měl šéf klid a čas na odpočinek.

Po smrti Tomáše Bati v roce 1932 sloužila vila Marii Baťové s rodinou jako místo reprezentativních schůzek i jako domov. Pro roce 1950 byla vila zestátněna a přestavěna na dům pionýrů. Nešetrnými zásahy utrpěla jak vila samotná, tak velkolepá zahrada, která je dnes přetnutá hlavní silnicí. Po roce 1989 byla navrácena Tomáši Baťovi juniorovi. Proběhla rekonstrukce a spodní patro vily bylo citlivě zrestaurováno.

Díky tomu si tu dnes prohlédnete pracovnu Tomáše Bati i přijímací halu. Můžete sem zajít na prohlídku vily nebo se zúčastnit některé akce s baťovskou tematikou, kterou pořádá Nadace Tomáš Bati.

Zajímavosti

Zajímá vás baťovské téma? Pak doporučujeme přihlásit se na semináře Akademie Baťa nebo na některou z akcí Týdne Baťa, které se konají přímo ve vile. Nadace Tomáše Bati je také vydavatelem řady skvělých knih, mezi kterými najdete Úvahy a projevy, Inspirace Baťa nebo kuchařku podle receptů Marie Baťové. 

Kam dál

Navigovat

Otevírací doba

Prohlídky se konají pravidelně, vždy první neděli v měsíci od 11.00 hod.

Termíny pro rok 2024:
7. 1., 4. 2., 3. 3., 7. 4., 5. 5., 2. 6., 14. 7., 4. 8., 1. 9., 6. 10., 3. 11., 8. 12.

Termíny letních prohlídek 2024:
5. 7., 21. 7., 16.8., 17. 8.

V těchto termínech si můžete vybrat začátek prohlídky ve 14.00 hod. nebo v 16.00 hod.