Baťa region

cs
Navigovat

Společenský dům

Funkcionalistická budova postavená ve tvaru vrtule letadla patří mezi světové unikáty. Navrhl ji Vladimír Karfík a dispozici rozvrhnul tak, aby dokonale zapadla do nově vznikající baťovské čtvrti Otrokovic.

Elegantní, ale zároveň strohá vstupní hala, ze které stoupá mramorové schodiště. Velkorysý půdorys trojcípé hvězdy umožňující oddělení ubytovacího a kulturního křídla společenského domu. Prosklené stěny, které osvětlují schodištní prostory i centrální chodbu. Urbanistické propojení budovy s parkem, které prostoru umožňuje se pořádně nadechnout. Společenský dům, taktéž nazýván hotel Baťov, v dobách své největší slávy. Dispozice se nezměnily, obsah ano.

Společenské domy neodmyslitelně patřily k obohacení života nejen ve Zlíně, ale také v širokém okolí. Vznikaly v nových baťovských aglomeracích jako důstojný doplněk k promyšlenému konceptu továrny a města v zahradách. Nabízely ubytování hostům, společenské místnosti, taneční i kinosály či poklidné čítárny. Firma Baťa jejich prostřednictvím vychovávala moderního člověka.

Takový dům vznikl v roce 1936 i v Otrokovicích podle návrhu autora zlínského mrakodrapu Vladimíra Karfíka. Nedaleko továrny a kolonie drobných cihlových domků vyrostla čtvrť služeb, kterou uzavírá právě Společenský dům (Hotel Baťov). Půdorys trojcípé hvězdy nejen skvěle zapadá do urbanistického řešení celého prostranství, ale symbolicky také připomíná vrtuli letadla, ve kterém tragicky zahynul Tomáš Baťa, zakladatel celého koncernu. 

Společenský dům byl postaven za 11 měsíců. Jeho výstavba byla velmi náročná, protože i v centru Baťova byly dříve mokřady, resp. jezero s naplavenou půdou, proto musely být základy založeny na 98 betonových pilotách a na 12 šestimetrových studnách.

Výjimečná funkcionalistická stavba se ve své době pyšnila luxusním vybavením i skvělou restaurací a byla centrem kulturního dění celých Otrokovic. Vydrželo jí to nad poměry dlouho. Jezdili sem prominenti i celebrity. Cigaretku na balkoně si tu kdysi dávala i Annie Girardot. Dominantu centrální části „města v zeleni“ si přijel prohlédnout i prezident ČSR Edvard Beneš.

Součástí koncepce stavby je veřejný městský prostor obdélného parkového náměstí, který v těsné blízkosti továrního areálu vytváří společenské centrum města. Dnes zde najdete sochy Jana Antonína i Tomáše Baťových.

Uvnitř památkově chráněného objektu dnes sídlí hotel Baťov. Skvělá architektura však trochu úpí pod nánosem úprav z 80. a 90. let. I tak tu ale můžete obdivovat urbanismus měst plánovaných do nejmenších detailů.