Filmové ateliéry
Malým zlínským Hollywoodem byly od 30. let filmové ateliéry na Kudlově. Původně sloužily pro natáčení reklam a propagačních filmů firmy Baťa, díky skvělé vybavenosti se ale brzy staly legendárním místem pro vznik českých filmů. Projít se filmovými ateliéry a nakouknout do filmové historie můžete i dnes.
Pro filmové ateliéry hledali zlínští architekti tiché a dostatečně odlehlé místo. Našli je v nově připojené zlínské čtvrti Kudlov, která byla až do roku 1938 samostatnou obcí. Vladimír Karfík tu využil tovární modulový systém 6,15 x 6,15 m a skvěle tu zužitkoval svou zkušenost ze studijních cest po USA, při kterých navštívil i filmovou Mekku Hollywood.
Náš tip
Projděte si filmové ateliéry podle trasy Zlínského architektonického manuálu.
Na kopci nad Zlínem tak vyrostla první budova Zlínských filmových ateliérů už v roce 1936. Uvnitř byl velkoryse vybavený ateliér, kanceláře, šatny pro herce i kompars, umývárny a promítací místnost pro čerstvé filmy, které tu brzy začaly vznikat.
Mezi nejslavnější díla, která na Kudlově vznikla, patří Cesta do pravěku Karla Zemana, Ferda mravenec nebo Uzel na kapesníku Hermíny Týrlové. Natáčel tu Elmar Klos, Alexander Hackenschmied nebo Josef Pinkava. Ve Zlíně později vyrostlo i Velké kino a s ním také Zlín Film Festival. Tento mezinárodní festival filmů pro děti a mládež je nejstarší svého druhu na světě.
A dnes? V budovách ze 30. let stále vznikají filmy, především ty animované, jako je Prasátko Lojzík. Najdete tu skvělý Filmový uzel, který je velkým lákadlem pro děti. Výlet na Kudlov zvládnete trolejbusem z náměstí Práce, zpět do města pak doporučujeme vydat se pěšky Kudlovskými pasekami.
Zajímavosti
Díky modulovému systému zlínské architektury trvala stavba filmových ateliérů pouhých 9 měsíců. Prvním filmem, který tu vznikl, byla baťovská reklama na galoše.