Baťa region

cs

Výstava Baťa 130 let poté

Unikátní výstava ke 130. výročí založení firmy Baťa a 100. výročí filmové tvorby ve Zlíně. Představuje vybrané černobílé snímky z originálního baťovského fotoalba z roku 1919 za pomocí umělé inteligence v barvě a v pohybu. Výstava bude k vidění od 5. března do 14. dubna 2024 v Kolektivním domě ve Zlíně.

O VYSTAVENÝCH FOTOGRAFIÍCH

V roce 1919 si baťovští zaměstnanci připomněli čtvrt století od založení své firmy. Ke 25 letému jubileu závodu jeho zakladateli, panu T. Baťovi, oddaný a vděčný personál nechal zhotovit album 89 snímků jednotlivých skupin zaměstnanců, především zlínských továrních provozů a vybraných firemních prodejen.Alba vznikla celkem dvě. První, větší z nich o šířce 68 cm a výšce 48 cm v honosné celokožené vazbě s 89 fotografiemi a popiskami, bylo darováno Tomáši Baťovi a dochovalo se ve fondech Státního okresního archivu Zlín. Druhé, skromnější album o šířce 34 cm a výšce 24 cm s 69 fotografiemi bez popisků zůstalo upomínkou zaměstnancům firmy. Převážná část snímků obou alb je shodná, zbylé se vzájemně doplňují. Druhé album přečkalo v soukromém vlastnictví všechny zvraty 20. století, dnes je uloženo ve sbírkách baťovských reálií autora této výstavy Jiřího Madzia.

Alba jsou nejstarší dochovanou ucelenou fotografickou dokumentací firmy Baťa a současně mimořádně cenným vhledem do obuvnického podniku na prahu národní a zakrátko mezinárodní expanze.

VSTUPNÉ

Vstupné dospělí 160 Kč, děti do 14 let a senioři 100 Kč, školní skupina 50 Kč/dítě, doprovod zdarma.
Vstupenky zakoupíte na místě a online zde.
Cena vstupenky na doprovodný program je stejná jako na výstavu, pouze na představení PREFABY je nutné si zakoupit vstupenku zvlášť za 199 Kč.


Výstava nabízí bohatý doprovodný program

  • 3.–14. 4.: AVATAR tehdejšího zaměstnance firmy Baťa:
    Takto nějak mohl vypadat a mluvit. Virtuální zaměstnanec z prvních let firmy Baťa v životní velikosti bude ozdobou výstavy a zodpoví vaše zvídavé dotazy na téma firmy Baťa. Jeho podobu, hlas i reakce vytvořila podle dostupných informací a dobových nahrávek, záznamů a fotografií umělá inteligence.
  • 12. 3. v 17 hodin: MÁME SE BÁT AI? (beseda)
    Etické aspekty rozvoje umělé inteligence. Beseda s odborníky i těmi, kteří s AI denně pracují.
  • 17. 3. v 15 hodin: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA
    Historik Zdeněk Pokluda představí vystavované fotografie v kontextu doby a situace firmy Baťa.
  • 5. 4. v 17 hodin: PŘELOM A TRANSFORMACE FIRMY BAŤA (beseda)
    Povídání ředitele Státního okresního archivu Zlín Davida Valůška a historika Ondřeje Ševečka na téma fungování firmy Baťa za první světové války a její transformace pro mírové podmínky.
  • 7. 4. v 15 hodin: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA
    Zlínský filmař a sběratel Jiří Madzia přiblíží okolnosti objevu vystavených fotografií a jejich cestu k publikaci jako součást procesu badatelské investigace.
  • 12. 4. 16–21 hodin: PREFABY (Plata company + mir.theatre)
    Vůbec poprvé zveme veřejnost do sklepa Kolektivního domu na intimní představení pro sedm diváků. Pre-apokalyptická betonová idyla odehrávající se na půdorysu příběhu tří bezejmenných sousedů. Autorská výtvarně zvuková inscenace, která se odehrává na umakartovém stole a volně variuje motivy každodenního života v paneláku – symbolu splněného snu o moderním bydlení v zemích bývalého východního bloku. Předprodej již brzy online zde, v Kolektivním domě během otevírací doby výstavy a v showroomu Živého Zlína na nádvoří zámku.
  • 5. 3.–14. 4.: WORKSHOP
    Přivoňte si ke kůži, osahejte si ševcovské řemeslo a odneste si domů originální památku na výstavu! Baťovská minidílnička je k dispozici po celou dobu výstavy. Vhodná je pro děti i dospělé.

Výstavu pořádá příspěvková organizace Živý Zlín ve spolupráci s IS produkcí, Jiřím Madziou (www.vystavybata.cz), Státním okresním archivem Zlín, Českým rozhlasem Zlín, 44 Centrem řemesel, městem Zlín a s dalšími partnery.

Změna programu vyhrazena. 
Více na www.kulturazlin.cz

Sledujte nás