Baťa region

cs
Navigovat

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Zlín by dnes rozhodně nebyl tím, čím je, kdyby tu nesídlila Univerzita Tomáše Bati. Jeho tvář formují nejen univerzitní budovy, ale také hloučky studentů, které mu dodávají velmi mladý vibe. Spousta vynálezů, objevů, patentů i nápadů totiž vzniká právě tady.

Šest fakult, 10 000 studentů, řada univerzitních budov i výzkumných centrech rozesetých po celém Zlíně. Tradici špičkového školství ve Zlíně založil už Tomáš Baťa, který se věnoval nejen zaměstnávání, ale také vzdělávání mladých mužů a žen v Baťově škole práce nebo v elitní škole Tomášov.

Náš tip:

Baťovský svět a jeho expanzi do celého světa mapuje projekt Baťův svět, který pochází přímo z univerzitních dílen

Univerzita ve Zlíně sídlila už od roku 1961, kdy sem jako detašované pracoviště přišlo brněnské VUT. Od roku 2001 je ale Univerzita Tomáše Bati samostatnou vysokou školou pojmenovanou po zakladateli města, továrny i celého systému řízení. Univerzita je nepřehlédnutelná už díky rektorátu, který sídlí v budově navržené v centru města Evou Jiřičnou, která se také postarala o návrh sousední budovy Kongresového centra. Své místo ale univerzita má i v bývalých baťovských studijních budovách a internátech na náměstí T. G. M., v novém Centru polymerních systémů nedaleko polikliniky nebo na Jižních svazích.

Zajímavosti

Chcete-li se o baťovské problematice dozvědět více, můžete se obrátit na Informační centrum Baťa, které působí při univerzitní knihovně Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Toto vědecké pracoviště je umístěno přímo v prostorách knihovny ve 4. podlaží budovy. Mohou do něj zavítat nejen studenti UTB, ale také veřejnost. Centrum poskytuje specializované služby – zájemcům nabízí konzultace ke konkrétním baťovským tématům, dále může poradit, kde nalézt knihy a další podklady. Přímo v centru je obsáhlý soubor knih. Vždy je třeba se dopředu objednat.