Baťa region

cs
Navigovat

Luhačovice

Jen pár kilometrů od Zlína leží slavné lázeňské městečko Luhačovice. Tomáš Baťa sem jezdil s rodinou do lázní, posílal sem své zaměstnance pro zasloužený odpočinek, a dokonce tu představil i některé z nejnovějších vynálezů firmy Baťa.

U Baťů se dobře vědělo, že lázně mohou být nejen místem pro rekreaci a léčení, ale také výhodnou investicí. V roce 1939 proto koncern koupil slovenský zámek Bojnice s přilehlými „kúpelemi“. Baťovci ale jezdili také do mnohem bližších lázní – Luhačovic, které dodnes patří k nejmalebnějším, ale také nejmodernějším lázním u nás.

Doporučujeme

Přidejte se na komentovanou prohlídku Továrník Baťa a Luhačovice. Objevte historické zajímavostí a spojitostí, poznejte osobnost Tomáše Bati a celé jeho rodiny. Zažijte kouzlo první republiky při procházce nostalgickými místy.

Rodina i spolupracovníci Tomáše Bati sem jezdili už od roku 1920, ale fungovalo to i opačně. Lázeňští hosté jezdili na počátku 30. let obdivovat Zlín s americkým mrakodrapem, supermoderními obchody, školami i bydlením. V architektuře tehdy frčel neoklasicismus a purismus, Luhačovice zářily barevnými ornamenty lidové secese Dušana Jurkoviče a přísně konstruktivistický a funkcionalistický Zlín působil jako blesk z čistého nebe.

Do Luhačovic Tomáš Baťa vozil také důležité návštěvy, jako třeba ministra financí Karla Engliše. V roce 1932 tu také na konferenci poprvé představil nové automobilové pneumatiky vyrobené v jeho továrnách.

Luhačovicemi se dnes můžete projít po místech, které měli rádi i Baťovi. Mimo jiné doporučujeme procházku Bílou čtvrtí s nádhernými funkcionalistickými stavbami Bohuslava Fuchse.

Náš tip

Projděte se Luhačovicemi se zvukovou mapou v uších. Příběhy známých osobností namluvil Igor Bareš, Arnošt Goldflam nebo Valérie Zawadská. 

Navigovat
Městské turistické a informační centrum, Masarykova 950, 763 26 Luhačovice
+420 577 133 980 info@luhacovice.eu https://www.luhacovice.eu/

Otevírací doba

PO–PÁ celoročně 08.00–17.00
PO–PÁ červenec–srpen 08.00–18.00
SO–NE celoročně 09.00–12.00
STÁTNÍ SVÁTKY zavřeno