Baťa region

cs
Navigovat

Baťovské domky

Kdyby byl Zlín městem z fantasy příběhů, Baťův mrakodrap by byl magickou dělící čárou mezi továrnou a světem tam venku. Když se díváte z jeho 16. etáže na Zlín pod sebou, rozprostírá se pod vámi přesně členěný areál továrních budov na straně jedné, zatímco na té druhé to jsou stráně plné zeleně poseté maličkými cihlovými domečky pro baťovské zaměstnance. Baťovu myšlenku – pracovat společně, bydlet individuálně, tady vidíte jako na dlani.

Náš tip:

Místem, kde se o baťovských domcích a celém (jak jinak než propracovaném) systému bydlení dozvíte všechno, je Infopoint baťovského bydlení v ulici Nad Ovčírnou. 

Baťovské bydlení je obrovskou kapitolou, která utvářela Zlín a mnoho dalších měst. Ve dvacátých a třicátých letech do Zlína přicházeli zaměstnanci z celých Čech, Moravy a Slovenska, často z pasek a chalup, kde netekla teplá voda a nefungovala elektřina. Právě pro ně baťovští architekti navrhli několik typů cihlových domků, které plochou odpovídaly většímu bytu, ale nabízely dokonale samostatnou jednotku pro rodinné bydlení. Zlínský vzor pak firma okopírovala v Třebíči, Partizánském, Otrokovicích a mnoha dalších městech.

Hlavním principem baťovských domků, ať už šlo o kterýkoliv z typů, byla jednoduchost a účelnost. Zatímco první domky měly mansardovou střechu, ty novější už podléhaly především účelnosti. Díky tomu ve Zlíně (a jinde) najdete jednoduché jedno-, dvou-, čtyřdomky s rovnou střechou a z neomítnutých cihel.

Baťovské domky si můžete prohlédnout ve čtvrtích Letná, Zálešná, Podvesná, Nad Ovčírnou, Díly, Padělky nebo Lesní čtvrť. Každá čtvrť je malinko jiná, jejich typickou malebnosti jim ale dodávají živé ploty, drobné zahrádky a uzoučké chodníky schované mezi domky.

Stáhněte si do telefonu appku Zlínského architektonického manuálu a vyrazte podle trasy Baťovské bydlení. Letáčky s trasou si můžete vyzvednout také v infocentrech. Doporučujeme jarní procházku, kdy tu všechno kvete nebo letní podvečer, který umí domky zbarvit do úchvatných barev.

Zajímavosti

Baťovské domky měly původně sloužit po dobu třiceti let, poté měly být nahrazeny. Dnes už se většina z nich pomalu blíží stovce a Zlíňáci na ně nedají dopustit.