Baťa region

cs
Navigovat

Hotel Baltaci Atrium

Na konci ulice Lešetín II., jen kousek od železniční trati vedoucí ze Zlína do Otrokovic, si v roce 1919 otevřeli tři pánové obuvnickou výrobu. Jmenovala se MANOJ a její název byl akronymem počátečních písmen příjmení těchto tří pánů – Eduarda Maloty, Františka Nováka a Arnošta Jirouska. Zpočátku se firmě velmi dařilo a brzy zaměstnávala 74 zaměstnanců, což na malou obuvnickou výrobu té doby nebylo vůbec málo. Po dvou letech se osamostatnil Eduard Malota, od roku 1928 pak podnikali nezávisle i Novák s Jirouskem. A byl to právě rok 1928, kdy byla do provozu uvedena nová tovární budova podniku František Novák – Továrna na obuv. 

Pro náš příběh je zajímavé jméno Františka Nováka, který byl od roku 1919 po 4 léta zlínským starostou. Po rozchodu s pány Malotou a Jirouskem jeho vlastní výroba pánských bot zaměstnávala až 120 lidí. Přišla ale druhá světová válka, a krátce po ní znárodnění a sloučení s firmou Baťa. Za socialismu byla budova známá jako Dům Marie Majerové a fungoval tady svitovský internát.

Od převratu v roce 1989, respektive od privatizace, se píše nová historie tohoto místa, která je spojena s osobou pana Bohumila Žaludka. V jeho rukou došlo k zásadní proměně objektu, a to hned dvakrát. Po první rekonstrukci v 90. letech budova sloužila přibližně 20 let k administrativním účelům. Na konci nultých let nového tisíciletí došlo k druhé přestavbě celého objektu. Nyní na místě, kde stávala továrna Františka Nováka, najdete Hotel Baltaci Atrium, spadající do aktivit skupiny Baltaci. Tu v současnosti vede Lukáš Žaludek, syn Bohumila Žaludka a pravnuk Františka Nováka.

A není to jen jediný hotel, který spadá do skupiny Baltaci. Další byste našli ve Zlíně na Podvesné IV., kde je provozován zavedený 3* Hotel Baltaci U Náhonu a v nově zrekonstruovaném neobarokním objektu v Napajedlích Hotel Baltaci Starý zámek. Ve všech třech hotelích můžete vsadit na profesionální, spolehlivou, prozákaznickou a srdcem poskytovanou službu.

Péči o významné osobnosti ze světa umění, sportu, kultury či státnické návštěvy se věnuje ten nejreprezentativnější z Baltaci hotelů, Hotel Baltaci Atrium, který mimo luxusní ubytování skýtá velkorysý prostor pro firemní večírky, konference, oslavy, výročí nebo svatby. Hotel byl otevřen v roce 2010, jako jediný 5* hotel ve Zlínském kraji. Nyní je provozován v klasifikační kategorii hotel 4* superior a stále přichází s novinkami, které hosty lákají vrátit se. 

Ať už jste v Hotelu Baltaci Atrium ubytováni nebo ne, určitě stojí za to zastavit se v místní Restauraci Baltaci Zlín. Elegantní interiér vás večer dokáže svést na nějakou tu skleničku skvělého moravského či zahraničního červeného, na šťavnatý steak, rybu, řízeček nebo italské těstoviny. Na oběd tu dostanete na výběr z menu, občas se tu pořádají oblíbené degustační večery, tematické večeře, no a taky vánoční večírky, ze kterých se odchází až dlouho po půlnoci.

Doporučujeme

Jen pár kroků odtud, v podjezdu pod železniční tratí na Dlouhé ulici, najdete graffiti, které zachycuje zlínské osobnosti. Zastavte se.