Baťa region

cs
Navigovat

Baťův kanál

Historická vodní cesta pro přepravu uhlí je dnes vodáckým eldorádem. Navlékněte pruhované tričko, půjčte si loď a vyplujte soustavou plavebních komor z Otrokovic až do Sudoměřic nedaleko Hodonína. Zastavte se v přístavu nebo ve vinných sklepech a užijte si léto na vodě.

Baťův kanál je úkaz. V jeho atmosféře se míchá nadšení z plavby i první nejistota při kormidlování lodi, výletní prázdninová nálada s veselou návštěvou vinných sklepů, chuť výborné gastronomie i vůně špekáčků u táboráku nad plavební komorou ve Vnorovech.

Lodní cesta, kterou Jan Antonín Baťa začal budovat v roce 1934, původně sloužila k přepravě hnědého uhlí z dolu Tomáš v Ratíškovicích do baťových závodů v Otrokovicích. Seznamte se s historií Baťova kanáluNa jeho 52 km dlouhé trase je dnes 21 přístavišť, proplouvá se 13 plavebními komorami, do kterých vás musí pustit obsluha, komoru napustit nebo vypustit a teprve poté vás poslat i s lodí dál. A to je velký zážitek.

Na „Baťák“ se jezdí jednak pro zážitek z plavby, jednak také za nádhernými místy východní a jižní Moravy, která leží rozesetá kolem jeho toku. Baťovské Otrokovice, Napajedla s krásným klášterem, Uherské Hradiště se svou středomořskou atmosférou, Strážnice, Petrov s vinnými sklepy zvanými Plže, Sudoměřice s unikátním výklopníkem uhlí a vyhlídkou do krajiny.

Voda v Baťově kanále většinou plyne pomalu a líně, stejně jako čas, který tu strávíte. Je prázdninový, voní létem, zralým obilím a chladnou vodou pod přídí vaší lodě.

Zajímavosti

Baťův kanál je jedno z mála míst, kde můžete kormidlovat loď bez vlastního kapitánského průkazu. V přístavištích se můžete nalodit na výletní lodě nebo si půjčit vlastní a stát se kapitánem své malé posádky. Přespat můžete přímo na lodi v dobře vybavených přístavištích nebo si najít ubytování v přístavních obcích.

Kam dál

  • Nenechte si ujít baťovské Otrokovice nebo elegantní Napajedla, kde najdete i přístaviště, na kterých kotví výletní lodě, které po kanále plují. 
  • Baťův kanál je lemován páteřní cyklostezkou dlouhou více jak 80 km, která vede z Kroměříže až do Hodonína. Navazují na ni stezky a trasy v okolí, včetně Moravských vinařských stezek. 
  • V přístavu ve Veselí nad Moravou naleznete infocentrum specializující se na Baťův kanál. Zakoupíte tu mimo jiné lodní lístky na výletní plavby.

Doporučujeme

Stáhněte si mobilní aplikaci Baťův kanál bezpečně, bez stresu a ohleduplně k přírodě, ve které se dozvíte vše potřebné o plavbě, možnostech půjčení lodí a kotvení v přístavech. Prohlédnete si mapu s odkazy na turistické cíle a nabídku akcí v blízkém okolí, pročtete si aktuální informace o splavnosti či provozu plavebních komor. Dále poznáte historii a zajímavosti této unikátní technické památky. 

Nechte se nalákat videem, půjčte si loďku a vyražte!

Navigovat
Přístavní 1931, 698 01 Veselí nad Moravou
+420 607 122 140 info@batacanal.cz https://www.batacanal.cz/

Otevírací doba

Aktuální provoz sledujte na webových stránkách.